BAKAN ERSOY, GELECEĞE MİRAS ESKİ VAN ŞEHRİ’NİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Geleceğe Miras çalışmaları kapsamında Eski Van Şehri’nin sorunlarını çözmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Ersoy, 4 yılın sonunda Eski Van Şehri’nin yüzde 30’unda kazıları tamamlayacaklarını ve yüzde 30’luk bir alanda da restorasyon, onarım ve koruma çalışmalarını tamamlayacaklarını belirtti. Bu hedefe ulaşmak için ise 800 milyon lira ödenek ayıracaklarını ifade etti.

Ersoy, Van’daki sektör temsilcileriyle bir araya gelerek Geleceğe Miras Eski Van Şehri Tanıtım Programına katıldı. Programda yaptığı konuşmada, Eski Van Şehri’nin tarihi önemine değinen Ersoy, bu şehrin Urartu medeniyetinin merkezi olması ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıktığını belirtti. Ancak, 20. yüzyılın başlarında savaş ve çatışmalar nedeniyle büyük bir tahribata uğradığını ve birkaç yapı kalıntısı dışında yok olma durumuna geldiğini ifade etti.

Ersoy, Geleceğe Miras Projesi ile Eski Van Şehri’ni restore etmek ve korumak için üç adımlı bir yol haritası belirlediklerini söyledi. Bu adımlar arasında arkeolojik kazılar, restorasyon uygulamaları ve çevre düzenleme çalışmalarının yer aldığını aktardı. Proje kapsamında Maarif Dükkanları ve Kamu Alanları, Hüsrev Paşa Hamamı, Ulu Cami çevresi ile Aziziye Kışlası’nda kazı çalışmalarına başlayacaklarını ve restorasyon çalışmaları için projelendirme çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Ayrıca, Ulu Cami’de de restorasyon çalışmalarına başladıklarını ve bu eserin Türk-İslam yapısı ve Anadolu öncesi Türk sanatının izlerini taşıyan özgün yapısıyla önemli bir eser olduğunu vurguladı.

Ersoy, Mir-i Ambar ve Kaya Sarnıcı’nı da restorasyon, rekonstrüksiyon ve işlevlendirme çalışmalarıyla ziyaretçilerin kullanımına açacaklarını belirtti. Ayrıca, Eski Van Şehri’nin sınırlarını görünür hale getirecek projeler ve restorasyon çalışmalarıyla şehri ören yeri statüsü kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti. Bakanlık tarafından hazırlanan Ziyaretçi Karşılama ve Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, restorasyonlarla ayağa kaldırılacak yapıları yürüme yollarıyla birbirine bağlayacaklarını ve ziyaretçilere Eski Van Şehri’nin orijinal sokaklarında yürüme imkanı sağlayacaklarını belirtti.

Ersoy, bu projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini ve Eski Van Şehri’nin sorunlarının büyük bir kısmını çözmeyi planladıklarını söyledi. 4 yılın sonunda kazıları yüzde 30, restorasyon, onarım ve koruma çalışmalarını da yüzde 30 oranında tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Bu amaçla 800 milyon lira ödenek ayırdıklarını ifade etti. Ersoy, Van’ın köklü tarih ve kültürünün tekrar yükselmesini sağlamak için Geleceğe Miras projesine destek verenlere teşekkür etti.

Programın ardından Bakan Ersoy, Eski Van Şehri’ni gezerek tarihi yapılar hakkında bilgi aldı. Programa Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, AK Parti Van milletvekilleri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü ve diğer kurum temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post ÜÇ KÜLTÜREL UNSUR DAHA İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI OLMA YOLUNDA
Çocuklar Büyükşehir ile 23 Nisan’ın sevincini doyasıya yaşıyor Next post Çocuklar Büyükşehir ile 23 Nisan’ın sevincini doyasıya yaşıyor