BAKAN ERSOY: “MÜZELERİN KAPILARI BAYRAMDA DA AÇIK”

Türkiye’deki müze ve ören yerleri, 2024 yılının ilk üç ayında yaklaşık 4 milyon ziyaretçi ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sosyal medya hesapları üzerinden müze ve ören yerlerine ilişkin verileri paylaştı. Bakan Ersoy, müze ve ören yerlerinin Ramazan Bayramı süresince ziyaretçilere açık olacağını belirtti.

2024 yılının ilk üç ayında müze ve ören yerlerinde 4 milyona yakın ziyaretçi ağırladıklarını ifade eden Bakan Ersoy, en çok ziyaret edilen müze ve ören yerlerini de paylaştı. Bu dönemde en çok ziyaret edilen yerler arasında Konya Mevlâna Müzesi, Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri, İzmir Efes Ören Yeri, Nevşehir Göreme Ören Yeri, Nevşehir Zelve – Paşabağları Ören Yeri, Ankara Cumhuriyet Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Galata Kulesi, Şanlıurfa Göbeklitepe Ören Yeri ve Nevşehir Kaymaklı Yer Altı Şehri bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl 30,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan müze ve ören yerleri, bu yılın ilk üç ayında 3 milyon 886 bin 998 kişiyi ağırladı. Bu dönemde en çok ziyaret edilen müze ise Konya Mevlâna Müzesi oldu. Müzekart satışlarında da rekor bir artış yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde geçerli olan Müzekart satışları, 2024 yılının ilk üç ayında 701 bin 162’ye ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Müzekart’ın tarihî ve kültürel zenginliklere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla fiyatını 60 liraya sabitledi. Müzekart satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bu yılın ocak ayında yüzde 7 artarak 217 bin 33’e ulaştı. Şubat ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 122 artış yaşandı ve 245 bin 10 Müzekart satıldı. Mart ayında da satışlar yüzde 77 artarak 239 bin 119’a ulaştı.

Müze ve ören yerleri, ülkemizin tarihine ve kültürüne yapılan bir yolculuk niteliğinde. Bu yerlerin ziyaretçilere kapılarını açık tutması, turistlerin ve yerli vatandaşların tarihî ve kültürel mirasımıza daha fazla erişim sağlamalarını sağlıyor. Müzekart ise bu mirasa erişimi kolaylaştırıyor ve ziyaretçilere avantajlar sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Şanlıurfa’da Toplu Taşıma 23 Nisan’da Ücretsiz
Next post KIRMIZI SİYAHLILAR HAFTAYI 3 PUANLA KAPATTI