ÜÇ KÜLTÜREL UNSUR DAHA İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI OLMA YOLUNDA

Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 20. Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda değerlendirilecek üç kültürel miras unsurunu daha Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) aday gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan aday dosyaları arasında Antep İşi Nakışı, Geleneksel Keçe Yapımı ve Yoğurt Yapımının Geleneksel Yöntemleri ve İlgili Sosyal Uygulamaları yer alıyor.

Türkiye’nin zengin somut olmayan kültürel mirası, UNESCO aracılığıyla tüm insanlıkla paylaşılacak. Anadolu kültürünün zenginliğine vurgu yapılarak somut olmayan kültürel miras unsurlarının taşıdığı turizm değerleri tüm dünya ile paylaşılacak. Ecdat yadigarı kadim kültürel miraslar korunarak gelecek nesillere aktarılacak.

Antep İşi Nakışı, beyaz kumaş üzerine iplik sayılarak ve çekilerek yapılan bir nakış türüdür. Geleneksel Keçe Yapımı ise yün gibi hayvansal liflerin üzerinde bulunan pulların sıcaklık, nem ve basınçtan dolayı sürtünme yoluyla birbirine kaynaşması ile ortaya çıkarılmaktadır. Yoğurt Yapımının Geleneksel Yöntemleri ve İlgili Sosyal Uygulamaları ise Türk mutfağının önemli bir parçasıdır.

“Antep İşi Nakışı” ulusal dosya olarak, “Yoğurt Yapımının Geleneksel Yöntemleri ve İlgili Sosyal Uygulamaları” Türkiye’nin moderatörlüğünde Bulgaristan’ın katılımı ile, “Geleneksel Keçe Yapımı” ise çok uluslu ve Kırgızistan’ın moderatörlüğünde Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkiye’nin katılımı ile UNESCO Sekretaryasına gönderildi.

Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği otuz kültürel miras unsuru ile en çok kültürel değer kaydettiren ikinci ülke konumunda. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu adımları, Türkiye’nin kültürel mirasının dünya çapında tanıtılmasına ve bu mirasın korunmasına büyük katkı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TÜRKİYE JEOLOJİ KURULTAYI’NIN ALTIN SPONSORU OLDU
Next post BAKAN ERSOY, GELECEĞE MİRAS ESKİ VAN ŞEHRİ’NİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ