47 Barodan Tahir Elçi dosyası için ortak açıklama

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir ELÇİ, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın tarihi simgelerinden olan Dört Ayaklı Minare’de çatışmalardan kaynaklı yaratılan tahribatı kamuoyu ile paylaşmak, kültürel mirasa sahip çıkmak, silaha ve çatışmaya hayır demek için yaptığı açıklama sırasında katledilmişti.

Tahir ELÇİ hayatını faili meçhuller, işkence, yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlığa karşı mücadeleye adamış, yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin en değerli insan hakları savunucularından birisi olarak tanınmıştı. Her ne pahasına olursa olsun vazgeçmediği barış ve insan hakları mücadelesi nedeni ile ‘Barışın Elçisi’ olarak anılmaktadır.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için Diyarbakır Barosu bünyesinde bir soruşturma komisyonu kuruldu. Komisyondaki avukatlar, taleplerinin karşılanmaması üzerine 2016 yılında cinayet anına ait görüntülerin incelenmesi için Goldsmiths Londra Üniversitesi bünyesinde çalışan bir araştırma ajansı olan Forensic Architecture’a başvurdu. Adli incelemeler konusunda uzman olan bu kuruluşun ses ve görüntüler üzerinde yaptığı teknik analizlerin sonuçları 2018 yılı sonunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunuldu.

Farklı açılardan çekilen videolardaki ses ve görüntüleri eşleştirerek Tahir ELÇİ’nin vurulduğu zaman aralığında kaç atış sesi duyulduğuna ve bu seslerin hangi silahlara ait olduğuna ilişkin tespitler içeren çalışma sonucunda, olay yerindeki polis memurlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine işaret edildi.

Üç şüpheli polis memurunun soruşturmaya dahil edilmesi ve geçen dört yılın ardından hazırlanan iddianame Mart 2020’de mahkemeye sunuldu. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, dört yıl boyunca yapılan 10 duruşmada suikastın aydınlatılmasına yönelik talepler önemli ölçüde reddedildi.

Ölümünün üzerinden sekiz yıl geçmesine rağmen, olayla ilgili tüm hakikatin ortaya çıkarılmasını sağlamak için gereken adımlar atılmamıştır. Süreç boyunca yargı mercilerinin yargı sürecindeki yaklaşımları, taleplerin reddine yönelik kararları ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın beraat yönündeki görüşü ile yargılamanın yetersizliği ön plana çıkmıştır.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanık polis memurlarının beraatı yönündeki mütalaası ile cinayetin ilk günden beri aydınlatma iradesinin olmadığı yönündeki kaygılar doğrulanmakta ve failler cezasız bırakılmak istenilmektedir.

Barolar olarak; hayatını cezasızlıkla mücadeleye adayan Tahir ELÇİ suikastının cezasız kalmaması için hukuk mücadelesinden asla vazgeçmeyecek ve 12 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek karar duruşmasını takip edeceğiz.

ADANA BAROSU
ADIYAMAN BAROSU
AĞRI BAROSU                                               AKSARAY BAROSU
ANKARA BAROSU
ANTALYA BAROSU
AYDIN BAROSU
BALIKESİR BAROSU
BARTIN BAROSU
BATMAN BAROSU
BİNGÖL BAROSU
BİTLİS BAROSU
BOLU BAROSU
BURDUR BAROSU
BURSA BAROSU
DİYARBAKIR BAROSU                               ERZİNCAN BAROSU
GAZİANTEP BAROSU                                    GİRESUN BAROSU
HAKKARİ BAROSU                                               HATAY BAROSU                                                     IĞDIR BAROSU
ISPARTA BAROSU
İSTANBUL BAROSU
İZMİR BAROSU
KARS BAROSU
KASTAMONU BAROSU                             KIRIKKALE BAROSU
KIRŞEHIR BAROSU
KOCAELİ BAROSU                                       MALATYA BAROSU                                        MANİSA BAROSU
MARDİN BAROSU
MERSİN BAROSU
MUĞLA BAROSU
MUŞ BAROSU
ORDU BAROSU                                               OSMANİYE BAROSU                                    SAMSUN BAROSU
SİİRT BAROSU
SİNOP BAROSU
ŞANLIURFA BAROSU
ŞIRNAK BAROSU                                              TOKAT BAROSU
TUNCELİ BAROSU
VAN BAROSU
ZONGULDAK BAROSU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Terör Örgütü DEAŞ’a Yönelik “BOZDOĞAN-34” Operasyonlarında 12 İlde 41 Şüpheli Yakalandı
Next post Başkan Bucak’tan 1 Mayıs mesajı