77 İlde MERCEK-19 Operasyonlarında 1.877 Ruhsatsız Silah Ele Geçirildi

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın açıklamalarına göre, 77 ilde son 5 gün içerisinde silah kaçakçılarına ve ruhsatsız silah taşıyan şahıslara yönelik olarak düzenlenen “MERCEK-19” operasyonları başarıyla tamamlandı. Operasyonlar sonucunda toplamda 1.877 silah ele geçirilirken, 2.089 şüpheli hakkında işlem yapıldı.
 
Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, suçla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirterek, “Aziz Milletimizin Bilmesini İsterim ki; terör örgütlerine, organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına ruhsatsız silah temin edenleri bir bir yakalayıp adalete teslim etmeye devam edeceğiz. Sizlerin dua ve desteğiyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını isteyen suç odaklarıyla mücadelemiz aralıksız sürecek” dedi.
 
 
Operasyonlar kapsamında yakalanan silahlar şu şekilde sıralandı:
 
  • 1.315 ruhsatsız tabanca,
  • 154 kurusıkıdan çevrilmiş tabanca,
  • 53 uzun namlulu tüfek,
  • 355 ruhsatsız av tüfeği.
Operasyonların Detayları:
 
İlk 5 şehirde yakalanan ruhsatsız silahlar ve gözaltına alınan şüpheliler şu şekilde:
 
  • Şırnak: Yasa dışı silah imalatı ve silah kaçakçılığına yönelik düzenlenen operasyonda, Cizre ilçesinde durdurulan bir araçta çeşitli bölgelere gizlenmiş halde toplamda 10.488 silah parçası ve seri numaraları bulunan 299 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.
  • İstanbul: 245 tabanca ve 12 av tüfeği ele geçirildi. 316 şüpheli gözaltına alındı.
  • Adana: 96 tabanca ve 11 av tüfeği ele geçirildi. 122 şüpheli gözaltına alındı.
  • İzmir: 68 tabanca ve 12 av tüfeği ele geçirildi. 106 şüpheli gözaltına alındı.
  • Konya: 43 tabanca ve 29 av tüfeği ele geçirildi. 62 şüpheli gözaltına alındı.
  • Diyarbakır: 56 tabanca ve 7 av tüfeği ele geçirildi. 143 şüpheli gözaltına alındı.
Operasyonların Gerçekleştiği İller:
İstanbul, Adana, İzmir, Konya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kayseri, Antalya, Ankara, Gaziantep, Sakarya, Mersin, Samsun, Hatay, Balıkesir, Bursa, Manisa, Muğla, Kocaeli, Elazığ, Mardin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Çorum, Eskişehir, Batman, Malatya, Düzce, Afyonkarahisar, Denizli, Aksaray, Burdur, Muş, Rize, Tokat, Aydın, Nevşehir, Uşak, Giresun, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Niğde, Şırnak, Yalova, Ağrı, Trabzon, Adıyaman, Erzurum, Ordu, Edirne, Van, Çankırı, Kilis, Kırklareli, Zonguldak, Çanakkale, Isparta, Sivas, Tunceli, Bilecik, Bingöl, Bolu, Siirt, Yozgat, Amasya, Gümüşhane, Hakkari, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzincan ve Sinop.
 
Operasyonları koordine eden valiler ve kaymakamlar ile operasyonları gerçekleştiren kahraman jandarma ve emniyet teşkilatını tebrik eden Bakanımız Sayın  Ali Yerlikaya, “Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” ifadelerini kullandı.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Yeniden Refah Partisi Lideri Erbakan’dan Başkan Gülpınar’a Ziyaret
Next post HALİLİYE BELEDİYESİNDEN HUMMALI ÜSTYAPI ÇALIŞMASI