Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel: “MHP İçindeki Odaklar CHP ile Kavga Etmek İstiyor”

“CENAZEYİ YERDE BIRAKAN ANLAYIŞLA MÜCADELE EDİYORUM”

“GÖREVDEN ALMA BİR HESAP SORMA BİÇİMİ DEĞİLDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Sinan Ateş cinayetinde adı geçen Olcay Kılavuz’un MHP’deki danışmanlık görevinin sona ermesi ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmesi hakkındaki soruya, “MHP’nin içindeki bazı odaklar CHP ile kavga etmek istiyorlar. Çünkü MHP, CHP ile kavga etmediğinde içeride bir sorun daha görünür oluyor. Onlar bir düşman yaratmak, kavga etmek ve ilgiyi oraya toplamaya çalışıyorlar. Benim ilgim ise Başkent’in orta yerinde torbacılara vurdurulan Sinan Ateş’in evlatlarıdır. Eşidir. O cinayetin üstünü sadece bir ittifak ya da bir partinin içi karışmasın, tartışmalar olmasın diye o cenazeyi yerde bırakan anlayışla ben mücadele ediyorum. Benimle kavga ederek sorumluluklarını gizleyemezler” yanıtını verdi.

GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyal Demokrasi Derneği’nin düzenlediği panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmesi ve eski MHP milletvekili Olcay Kılavuz’un görevden alınmasına ilişkin soruyu cevapladı. “Elinde bilgi ve belge olan biri var, İçişleri Bakanı. O da CHP’ye değil MHP’ye gidiyor nedense” diyen Özel, “Görüşmeden sonra MHP’nin önceki dönem milletvekili ve bu seçimde de dördüncü sıradan milletvekili adayı olan birisi grup danışmanıyken görevine son veriliyor. Elinde bilgi ve belgesi olan birisi hangi partiye gidiyor, o partide hangi işlemler yapılıyor ve neler konuşuluyor, nelerin konuşulmasına engel olunuyor? Oraya bakmak lazım. MHP’nin içindeki bazı odaklar CHP ile kavga etmek istiyorlar. Çünkü MHP, CHP ile kavga etmediğinde içeride bir sorun daha görünür oluyor. Onlar bir düşman yaratmak, kavga etmek ve ilgiyi oraya toplamaya çalışıyorlar. Benim ilgim ise Başkent’in orta yerinde torbacılara vurdurulan Sinan Ateş’in evlatlarıdır. Eşidir. O cinayetin üstünü sadece bir ittifak ya da bir partinin içi karışmasın, tartışmalar olmasın diye o cenazeyi yerde bırakan anlayışla ben mücadele ediyorum. Benimle kavga ederek sorumlulukların gizleyemezler. Bir büyük camiayı, bir partiyi bütün olarak töhmet altında bırakmamak için o partideki konuyla ilişkili kim varsa hesap vermelidir. Bundan birkaç ay önce geçmiş dönem milletvekilinin adı anıldığında da buna kumpas diyorlardı. Dün Sayın Yerlikaya’nın ziyaretinden sonra veya evvelsi gün, görevden alma gerçekleşti. Görevden alma partinin grup danışmanlığı görevine son verme, bir hesap sorma biçimi değildir. Hesabı hepimiz adına mahkemeler sorar” ifadelerini kullandı.

“HSK O HAKİM İÇİN BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇMELİ”

Özel, İzmir’de görevli bir hakimin ‘dinlenme odası’ olduğunu iddia ettiği yerde uzun namlulu silahlarla çektirdiği fotoğrafa tepki gösterdi. Özel, “Fotoğraf, Türkiye’nin yargı sisteminin duvara yansımış halidir. Türkiye’de elbette tüm yargı mensuplarını töhmet altında bırakmak istemeyiz. Ama Türkiye’de seyyar giyotinler var. Birilerinin talimatıyla mahkeme mahkeme gezdirilen, adaleti katleden giyotinler var. Rahip Brunson için Sayın Erdoğan, bu can bu bedende durdukça o buradan gidemez dediğinde ya da ABD’ye seslenerek, ver papazı al papazı deyip hepimizin de anladığı bir şekilde Fethullah Gülen’i vermezseniz Brunson’u vermeyiz dedikten sonra ABD Başkanının bir telefonu ile rahip Brunson özel jetle kendisini Oval Ofiste buldu. Türkiye’de kimin hapse gireceğine bizim dünya liderimiz, hapisten kimin çıkacağına dünyanın öbür liderleri karar veriyor. Bu kararların altına imza atanlar hepimiz adına karar veriyor gibi yapıyorlar ama aslında verilen talimatları yerine getiriyorlar. Görünen o ki sadece aldıkları maaş ile yetinmiyorlar. Altındaki Türkiye’de satılan en pahalı araba ki sorulan soruya borsada kazandım demiş. Hakim maaşıyla bunu nasıl aldın diye sorulduğunda, borsa oynuyorum, orada kazandım demiş. O araba Türkiye’de satılan en pahalı arabadır. Bir hakimin altında. Duvardaki silahlar ise devlete güveni tesis etmesi gerekenlerin kendisini devlet adına, hepimiz adına silah taşıması gereken ve onlar silah taşıyınca bizim taşımamamız gereken kolluk kuvvetlerinin zimmetli silahlarının bir kişiye zimmetli silahın 15 katını duvarda sergilemektedir. Uzun namlulu silahlar dahil. Bunlar birilerinden aldıkları talimatı yerine getirerek, birileri adına orantısız, kanunsuz ve anayasa dışı güç kullanarak, bu gücün sarhoşluğu ile altlarında pahalı arabaları, arkalarında uzun namlulu silahları ile hepimize meydan okuyorlar. Bu görüntü bir demokrasi görüntüsü değildir. Bu bir başkaldırı meselesidir. Orada başını kaldıran, onun başını okşayanlardan cesaret alan bir kifayetsiz muhteristir. Bir gün daha o koltukta oturursa, bir gün daha HSK tarafından ihraç talebiyle disiplin soruşturması başlatılmazsa, o orada oturdukça Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, nasıl kendi koltuğunda oturacaktır? O yüzden bir an önce HSK’nin harekete geçmesi, gereğini yapması gerekiyor. Hiçbir şey için değil sadece karaya vurmuş denizyıldızlarından bir tanesini denize geriye atmak için. Öyle fotoğrafından ve altındaki arabasından haberdar olmadığımız onlarca, yüzlerce şımarık var, onları şımartan, bu hukuk devletini ortadan kaldıran anlayıştır” ifadesini kullandı.

“MİLYONLARCA CANIN KATLEDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYİZ”

Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokak hayvanları ile ilgili açıklaması hakkındaki soruya da yanıt verdi. Milyonlarca canlının ölümünü onaylamayacaklarını bildiren Özel, “Bir sonraki adımı AKP’nin sunacağı kanun teklifinde görmemek isteriz. Bir sonraki adımın ne olduğu belli. Ama bu bir sonraki adımla kimse kimseyi tehdit etmesin ya da o bir sonraki adıma psikolojik ve toplumsal bir zemin hazırlamaya çalışmasın. Yapılacak iş bugüne kadar devlet iradesiyle bir an önce yapılması gereken ve ertelenen kısırlaştırma kampanyasının 81 ilde, 973 ilçede bir an önce başlatılmasıdır. Kaynak yok diyenlere kendi milletvekillerinin dört yıl önce altına imza attıkları Meclis Araştırma Komisyonu Raporunun 101’inci sayfasını hatırlatıyorum. Hayvan hakları fonu kurulması gerekiyor. Bu fona vergilerden katkı yapılması gerekiyor. At yarışından, spor totodan, spor lotodan katkı yapılması gerekiyor. Bu fon ile de bir kısırlaştırma yapılması gerekiyor. Efendim, yapılan yapılır, yapılmazsa son çare mon çare. Ölüm son çare değildir. Ölüm denince bu topraklarda herkesin tüyleri diken diken olur. Allah geçinden versin denir. Ölümün vadesini öne çekmek fanilerin işi değildir. Birilerinin kararı ile bu topraklarda milyonlarca canın katledilmesine asla izin vermeyiz” dedi.

GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Büyükşehir’den Beykapısında Kavşak Düzenleme Çalışması
Next post GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR’İN SOKAK HAYVANLARI İÇİN KURDUĞU MODEL TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLABİLİR