Jandarma Genel Komutanlığı’nın Zırhlı Araçları İlgi Odağı Oldu

Kırşehir’de düzenlenen Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği’nde, savunma sanayi teknolojisine ilgi beklenenin üzerinde oldu.
Cacabey meydanında açılan ve 2 gün süreyle açık kalacak olan şenlikte Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öncülüğünde bilimsel çalışmalar sergileniyor. Şenlik içerisinde çadırlar kurularak stantlar açıldı. Bilimsel çalışmaların yanı sıra kamu kurumları da açtıkları stantlarla Uzay ve Bilim Şenliği’ne teknolojik gelişmeleriyle destek sundu. Jandarma Genel Komutanlığı’na ait zırhlı araçlar gençlerin ilgi odağı olurken insanlar, JÖH personelleriyle fotoğraf çektirebilmek için yarışa girdi. İlk kez zırhlı bir araç gördüğünü söyleyen Berzan Batı adlı genç; “İlk kez askeri araca biniyorum. Savunma sanayi gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Bu durum bizi heyecanlandırıp mutlu kılıyor” dedi.
 

“Savuna Sanayi 20 Yılda Hamle Yaptı”

Uzay ve Bilim Şenliğinin açılışında konuşan KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltma çalışmalarının 20 yılda arttığını belirtti. Karahocagil açıklamasında; “Rahmetli Turgut Özal döneminde başlayan F-16 montajlarının yapılmaya başlamasıyla havacılık çalışmaları yeniden hayata geçirilmeye başlanmış ve son 20 yılda Hürkuş, Hürjet, KAAN, Atak, Gökbey, ANKA, Aksungur, Akıncı, Bayraktar ve pek çok son teknolojik ürünler hayata geçirilmiştir” dedi. Tarihi mücadelelerin akıldan çıkmaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Rektör Mustafa Kasım Karahocagil açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Daha adil bir dünya için kendinizi yetiştirecek sonra Ahi Evran’ın dediği gibi ’Hak, sabır, akıl, ahlak’ ile çalışıp istikbale yürüyeceksiniz. Gençler, dünyanın 5’ten büyük olduğunu bütün dünyaya gösterecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post 6 Meslektaşımız Avukatlık Yeminini İcra Ederek Aramıza Katıldı
Next post SİVEREK 1. KİTAP FUARI’NIN AÇILIŞI YOĞUN BİR KATILIMLA YAPILDI